שלוש דרכים לעורר התפתחות שפה לילדים

/
/
/
27 Views

גיבוש ופיתוח שפה

ילדים מפתחים שפה בקצב מהיר מאוד מלידה ועד גיל חמש. מחקרים אף העלו כי ילדים לומדים שפה מהתעברות, בזמן שהם מתפתחים ברחם אמם. מנגנונים חושיים ומוחיים לשמיעה מפותחים בשבוע 30 של תקופת ההריון. המחקר החדש מראה שתינוקות שטרם נולדו מקשיבים לדיבורים של אמהותיהם במהלך 10 השבועות האחרונים להריון ובלידה יכולים להדגים את מה שהם שמעו. למעשה, מדענים גילו שתינוקות בני שעות בלבד מסוגלים להבדיל בין צלילים משפת האם שלהם לבין שפה זרה.

תקופות קריטיות נוספות להתפתחות הדיבור והשפה נותרות אצל תינוקות וילדים צעירים כאשר המוח מסוגל לקלוט שפה בצורה הטובה ביותר. ב-3 השנים הראשונות לחיים, כאשר המוח מתפתח ומתבגר, רכישת כישורי דיבור ושפה היא האינטנסיבית ביותר. אם נותנים לתקופה הקריטית הזו לעבור ללא חשיפה לשפה, יהיה קשה יותר ללמוד אותה. מיומנויות אלו מתפתחות בצורה הטובה ביותר בעולם עשיר בצלילים, מראות וחשיפה עקבית לדיבור ולשפה של אחרים. כישורי שפה ותקשורת הם קריטיים מכיוון שתקשורת טובה גורמת להם להיות מסוגלים יותר לעסוק בסוציאליזציה. בסופו של דבר חשוב להם יותר ללמוד מסביבתם ומהוראה פורמלית בכיתה.

שפה היא המילים שילדכם מבין ומשתמש בהן. כך גם הילד שלך משתמש במילים אלו. זה כולל גם צורות מדוברות וגם בכתב. דיבור הוא היכולת להפיק את הצלילים היוצרים מילים.

בשנות שלי בהוראת ילדים צעירים, במיוחד חינוך מיוחד זקוק לילדים; דבקתי בשלוש טכניקות פשוטות שעזרו מאוד. וזה מאוד פשוט. כל מה שאתה צריך לעשות הוא לדבר עם ילדים. מה שהופך להיות יותר מכריע, זה איך אנחנו מדברים איתם.

שלוש דרכים לעורר את התפתחות השפה והדיבור של ילדים

1. InfoTalk או Information Talk

השימוש ב- InfoTalk (ידוע גם בשם: Parallel Talk) הוא הבסיסי ביותר. זוהי טכניקה שבה אנו, ההורה, האפוטרופוס או המטפל מתארים מה הילד עושה או רואה. ב-Info Talk, אנו מתנהגים כמו שדרן רדיו או נציג. אנו צופים בפעולה של הילד ומתארים אותה. אנחנו לא מצפים לתגובה. אנחנו לא שואלים את הילד שאלות. אנחנו מדברים כדי להודיע. אנחנו מדברים כדי לספק לילד מידע על מה שהוא/היא עושה או מה הוא/היא רואה.

אנו עושים InfoTalk עם פעולות לציון הפעולה או האובייקטים. אנו יכולים להצביע על כך או לפעול תוך כדי דיבור. שמנו דגש על שמות העצם והפעלים.

לעתים קרובות, נצטרך להישמע כמו הקלטה שבורה, שבה נצטרך לחזור על מה שאנו אומרים. ועדיף לעשות ככה.

דוגמה ל-InfoTalk:

אם ילד צובע תמונה על הספר שלו,

INFOTALK: "אה, אתה צבעוני הכובע אָדוֹם." (מצביע על העפרון האדום והכובע בתמונה)

אתה יכול גם להצביע על הראש כדי לומר שהכובע הוא משהו שהוא/היא חובשים על הראש.

הוא או היא בכו לאחר שהוא/היא גירד/ה את הברך שלו,

INFOTALK אומר: "זה ממש כואב (צחצוח הברך שלו). אתה כן בְּכִי כי נופל על שלך הברך גורם לך להרגיש כאב."

נתת את המילה למה שהוא/היא עושים – בוכה; נתת את הסיבה – שהוא/היא הגיע לפעולה של – נפילה; ונתת את השם לרגש שלו – פגוע.

2. אקו דיבור

הדיבור או החזרה היא כאשר אנו פשוט מחקים את מה שהילד או הילדים אומרים. אנו שמים דגש על תיקון הניסוח שלהם ולא על המבנה.

דוגמאות ל-Echo Talk

הילד אמר: "רוצה לצפות ב-Dowa: The Expowew עכשיו."

ECHO TALK אומר: "רוצה לצפות ב-Doרא: ExpלORER עַכשָׁיו."

הילד אמר: "בוא נשחק טיקוי-טיקוי".

ECHO TALK אומר: "בוא נשחק טיCKLE-אתהCKLE."

3. דוגמנות חיקוי-הרחבה

דוגמנות חיקוי-הרחבה היא כאשר אנו מחקים בעיקר את מה שהילד/הילדים אומרים/אומרים כמבוגר יגיד את זה. אנו עשויים להוסיף מילה אחת או שתיים למה שהילד/ה שלנו/אומרים/אומרים. בעצם, אנו מהדהדים להם את דבריהם ומשלימים זאת עבורם. המיקוד שלנו הוא להקשיב למה שהילדים מנסים להגיד לנו. מה הם רוצים להגיד? בכל מקרה, ילדים אוהבים לשמוע את המילים שלהם חוזרות אליהם.

דוגמה לדוגמנות חיקוי-הרחבה

הילד אומר "למעלה":

IMITATION-EXPANSION MODELING אומר: "אתה רוצה לעלות."

יכול להיות גם, "אתה רוצה לי לעלות?"

הילד אומר "שלי!"

IMITATION-EXPANSION MODELING אומר: אתה מתכוון; "זה שלי. (כן, זה שלך.)

הבדלים התפתחותיים

שלבי התפתחות השפה הם אוניברסליים בקרב בני אדם. עם זאת, הגיל והקצב שבו ילד מגיע לכל אבן דרך בהתפתחות השפה משתנים מאוד בין הילדים. התפתחות היא עניין אישי. אל תמהרו את ילדכם או תהיו חרדים. אם אתה מרגיש שהעיכוב הוא חוסר התאמה גדול מדי, אתה תמיד יכול להתייעץ עם מומחים שישמחו לעזור לך.Source by Christine P. Garay, LPT

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.buxnama.com All Rights Reserved