שלבי התפתחות אמנותית בגיל הרך ובפעוטות

/
/
/
10 Views

אמנות היא היבט חשוב של למידה בחינוך לגיל הרך ויש לעצב אותה בקפידה כדי לשפר את התפתחותם האמנותית ולטפח הערכה ליופי בעולמם. אמנות מעשירה את חייהם של כל ילדי הגן והפעוטות, שכן היא מספקת להם חוויות במציאת משמעות לגבי עצמם והעולם הסובב אותם.

"מהרגע שהילד מגלה איך זה נראה ומתחשק לשים שורות על נייר, הוא מצא משהו שהוא לעולם לא יאבד, הוא מצא אמנות" – ר' קלוג 1969.

רודה קלוג חקרה 100,000 ציורי ילדים צעירים שצוירו בעיפרון, עט, עפרון או מכחול ומחקר נרחב זה עזר משמעותית בהבנתנו את ההתפתחות האמנותית של ילדים. היא התעניינה במיוחד בשרבוטים של ילדים צעירים והיא גילתה שילדים מתקדמים מיצירת שרבוטים לציור תמונות על ידי שימוש בשיטה מובנית וספונטנית של למידה עצמית וימשיכו עד שהילדים מלאו לגיל 5 ורק בהמשך. שלבי התפתחות שיצירות אמנות של ילדים ניתנות לאימון והדרכה על ידי מבוגר.

קלוג גם זיהה סמלים שונים שצוירו על ידי ילדים בתרבויות שונות. עיצוב המנדלה שהוא עיגול פשוט או ריבוע המחולק בקווים מצטלבים מיוצר על ידי ילדים באזורים שונים בעולם. קלוג גם גילה שילדים בגיל הגן ופעוטות בניגוד לילדים גדולים יותר אינם מודאגים מכך שיצירות האמנות שלהם נראים יפה או מזכירים דברים אמיתיים, אלא הם מזיזים את ידיהם כדי להביע תחושה שמגיעה מתוכם ומתענגים מהתנועה ומהשרבוטים שהם מייצרים. עם הידע הזה בחשבון, חשוב לא להכריח אותם להסתכל על אובייקטים פיזיים ולנסות להעתיק אותם אלא לאפשר להם להתנסות, ליצור בדרכם הייחודית ובכך לספק להם הזדמנות להביע את הרעיונות והרגשות שלהם.

שלבי ההתפתחות האמנותית הם שלב השרבוט, שלב הצורה הבסיסית והשלב הציורי. למרות שיש דפוס צפוי להתפתחותם, ילדים בגיל הרך והפעוטות עוברים ברמות בדרכים שונות ובקצב שלהם. שלבים אלו יכולים לסייע להורים או למורים כשהם עובדים עם ילדים צעירים ולספק קווים מנחים לתכנון עבור קבוצת ילדים ספציפית.

שלבי ההתפתחות של קלוג

1. שלב השרבוט

אלה הציורים המוקדמים ביותר של ילדים צעירים. הם סימונים פשוטים ואקראיים, שנעשו בשביל ההנאה של ציור שרבוטים. במהלך שלב זה, לילדים הצעירים אין שום דאגה בניסיון לצייר כדי לייצג משהו, אלא נהנים מתהליך יצירת השרבוטים על הנייר.

2. שלב טופס בסיסי

ילדים מתחילים לצייר קווים וצורות פשוטות. קלוג זיהה מספר סמלים אוניברסליים שילדים משתמשים בהם ברחבי העולם. אלה כוללים את המנדלה, השמש, סולמות, ספירלות, קווים גליים וקשתות בענן. סמלים אלה שימשו לתקשורת והיו התחלות הכתיבה. ילדים בשלב זה ממשיכים לצייר להנאתם.

3. שלב ציורי

במהלך שלב זה, ילדים משתמשים בצורות משלב 2 כדי לצייר ייצוגים סמליים של אנשים אמיתיים ודברים כמו בתים, עץ וחלונות. הם מתחילים לזהות את הציורים שלהם, מספרים סיפורים קשורים ומרחיבים את הציורים שלהם כך שיכללו משמעויות והבנה חדשות.

טיפוח חיובי והולם של ילדים בגיל הרך ופעוטות המתחילים מאמצים אמנותיים יכול לספק בסיס חזק להתפתחות מאוחרת יותר ולהנאה מחוויות אמנותיות.Source by Maegan Wong

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.buxnama.com All Rights Reserved