התהליכים המורכבים של אוריינות

/
/
/
43 Views

תוכניות אוריינות למופת, המדגישות למידה בכל תכנית הלימודים, מאורגנות סביב צוותי מורים ותלמידים שנועדו לענות על הצרכים של קוראים מתקשים. ניתן למצוא עדות לכך שאוריינות מוערכת בחומרים מעניינים ונגישים, שיטות הוראה, אמונות לגבי למידת אוריינות, ארגון בית הספר ותרבות בית הספר. ראשית, כמות הקריאה והכתיבה הנדרשת להתקדמות אקדמית מוצלחת בכיתות הביניים עולה משמעותית מזו הנדרשת מתלמידי בית ספר יסודי. שנית, קורסים בתחום התוכן כגון לימודי חברה, מדעים, אמנויות שפה, מתמטיקה, מוזיקה, אמנות וטכנולוגיה עשויים לדרוש מהתלמידים לקרוא ולהבין טקסטים בכל תחום אקדמי. טקסטים אלה הם בעיקרם הסברתיים ולעיתים מורכבים, מפורטים ומלאים באוצר מילים קשה.

תהליכי האוריינות המורכבים אינם מתרחשים בחלל ריק; הם מתנהלים בתוך הקשר חברתי ותרבותי ומושפעים מהם. אינטראקציות עם עמיתים, מורים והורים מהוות את המסגרת שבתוכה מתרגלים תלמידי כיתות הביניים ומתפתחים כלומדים אוריינות. במהלך גיל ההתבגרות המוקדם, תלמידי כיתות הביניים מעורבים עמוקות בתהליך גיבוש הזהות. גיבוש זהות זה המושפע ממשימות ההתפתחות של גיל ההתבגרות המוקדם, נבנה ומוגבל על ידי אוריינות.

למידת אוריינות היא מעשה מורכב וקולח; היא נקבעת על פי דרישות המשימה ומושפעת מהסגנון התקשורתי ומחוויות השפה שהלומד מקבל בבית. יתר על כן, ככל שהמתבגר הצעיר מתקדם בשלבים המהירים והעמוקים של התפתחות גופנית, מוסרית, רגשית, חברתית וקוגניטיבית, למידת אוריינות יכולה להקל על התקדמותו של המתבגר הצעיר בשלבים חיוניים אלה.

תכניות יעילות ללימוד אוריינות בבתי ספר בכיתות הביניים מבוססות על המשימות ההתפתחותיות של גיל ההתבגרות המוקדמת; הם ממוקדים בתלמיד, גמישים ומגיבים לצרכי התלמידים. האחריות להוראה ולעידוד למידת אוריינות משותפת לכל המורים והמנהלים; זה לא נחלתם הבלעדית של אלה שמלמדים שיעורי אמנויות שפה. כתיבה של תלמידים מעודדת בכל תכנית הלימודים, ואנשי צוות בית הספר הוכשרו בכתיבת אסטרטגיות והערכה. לתלמידים מסופקות סביבות בית ספריות שבהן למידת אוריינות משגשגת: מגוון טקסטים מתאימים ומעניינים עומדים לרשותם, והם מקבלים הזדמנויות קבועות לקרוא ולתקשר עם קוראים אחרים. לתלמידים בתוכניות אוריינות אפקטיביות ניתן ידע על אסטרטגיות קריאה והבנה ומתרגלים אותן. בתוכניות אלה, לא מתעלמים מהצרכים של קוראים מתקשים. הם מקבלים הדרכה מתאימה על ידי מורים מיומנים לקריאה המאמינים שקוראים מתקשים יכולים להפוך לקוראים מצליחים.

לעתים קרובות מדי מבנה בית הספר נקבע על פי מסורת ושגרה; חשוב שצוות בית הספר ומנהלי בית הספר יבדקו את האופן שבו התלמידים מתוכננים, מלמדים ומטופלים במסגרת התוכנית הבית ספרית ולאמץ נכונות לשינוי בהתאם לצרכים האישיים של התלמידים. יש לאפשר לתלמידים קולות אמינים ואוטונומיים בבית הספר.

צוות בית ספר ומנהלי בתי ספר המפגינים הצלחה בלימודים מאמינים שכל התלמידים יכולים ללמוד וכי באחריותם של כל המשתתפים בתוכנית בית הספר להקל על הצלחה זו. הזמן בבית הספר ומומחיות הצוות מנוצלים במלואם: תלמידים בחדר הבית או בקבוצת הייעוץ עשויים להיות מעורבים בעבודות תיקון, משחקים אקדמיים או קריאה אילמת בכל בית הספר. מורים ומנהלים חולקים ידע ומיומנויות זה עם זה, עוסקים בהערכה מתמשכת של צרכי התלמידים והדרכים לטפל בהם, ופועלים יחד לתכנון ועיצוב מחדש של תוכנית בית ספרית יעילה.

תלמידים בכיתות הביניים מתקדמים בשינויים מהירים ועמוקים בהתפתחות המגדירים את גיל ההתבגרות המוקדם. שינויים אלה משפיעים על כל היבט בחייהם ובוודאי על חוויות בית הספר שלהם. מתבגרים צעירים עובדים במשימות ההתפתחותיות של גיל ההתבגרות במסגרת חברתית בעיקרה ולכן יש צורך עצום להשתייך לקבוצה, להרגיש מקובל, לתקשר, להשוות ולשתף זה את זה ועם חברי צוות בית הספר.

מורים לאמנויות שפה שאחריותם כוללת הוראת קריאה, כתיבה, איות, דקדוק, הוראת אוצר מילים וכישורי שפה בעל פה אינם יכולים לתכנן הזדמנויות ללימוד מעמיק בשיעור אחד של 50 דקות ביום. לתלמידים בתוכניות אפקטיביות ניתן יותר זמן לאורך יום הלימודים ללימוד אוריינות; חלק מהאפשרויות הן תזמון גמיש כדי להרשות לסטודנטים בלוקים גדולים יותר של זמן ללימוד מעמיק יותר, שיעור קריאה בנוסף לשיעור אמנויות השפה, כך שניתן להקדיש זמן הוראה נוסף לקריאה וכתיבה, שילוב קריאה בקורס תחום תוכן כמו לימודי חברה, או שימוש בתכנית לימודים משולבת המשלבת פעילויות קריאה וכתיבה לאורך כל יום הלימודים. למידת אוריינות מעודדת לאורך כל תכנית הלימודים על ידי הכללת פעילויות קריאה וכתיבה באופן קבוע בתחומי תוכן אחרים.

כדי לתת מענה לצורכי הקריאה של תלמידי כיתות הביניים, תוכניות אוריינות יעילות כוללות הזדמנויות מרובות לעסוק בלימוד אוריינות: התלמידים מתבקשים לקרוא סוגים שונים של טקסט באופן קבוע, והם מעורבים בפעילויות הקשורות לקריאה כגון תגובות כתובות או יצירתיות לספרות. , פרויקטי מחקר או קבוצות דיון. זמן קבוע לקריאה שקטה, ולתלמידים יש אפשרויות בחירה במה שהם קוראים.

בחירת קריאה בכיתה משקפת ידע על תחומי העניין והדאגות של מתבגרים צעירים. בתוכניות אוריינות אפקטיביות לכיתות הביניים, נלמדות אסטרטגיות קריאה כדי להקל על ההבנה של התלמידים של טקסט תובעני.

התלמידים צריכים להיות מעורבים באירועי אוריינות, אבל הם גם חייבים להיות מופעלים. חלק ניכר מההצלחה הלימודית בבתי הספר מבוססת על יכולתם של התלמידים לקרוא ולהבין טקסט, כך שכאשר תלמידים נאבקים בדרישות הקריאה, הם חווים תסכול וכישלון ברוב הכיתות. קוראים מתקשים זקוקים לתשומת לב, והם נהנים ממומחה קריאה שיכול להעריך את צורכי הקריאה שלהם ולהציע הדרכה ותרגול מתאימות. כיתות קטנות המועברות על ידי איש מקצוע מיומן בקריאה ומציעות לתלמידים הזדמנויות יומיומיות לקרוא ולהיות מעורב בטקסט מאפשרות לקוראים הפחות בטוחים בעצמם לראות את עצמם כקוראים וכותבים. מורים אפקטיביים של קוראים מתקשים גם עוזרים לתלמידיהם לנהל את דרישות הקריאה מכיתות אחרות כשהם גדלים כקוראים ולומדי אוריינות.

איך נראות תוכניות אוריינות בבתי ספר אקדמיים יעילים בחטיבות הביניים? הם מאורגנים סביב צוותי מורים ותלמידים המאפשרים שיתוף פעולה ותקשורת בין מורים החולקים את אותם תלמידים, אשר, בתורם, נתמכים על ידי מנהיג בקהילת בית הספר. תכניות אוריינות אפקטיביות בכיתות הביניים מדגישות לימוד אוריינות על פני תכנית הלימודים; קריאה וכתיבה אינן נדחקות לשיעור אמנויות שפה אחד, אלא נלמדות ומעודדות בתחומי תוכן אחרים ו/או שיעור קריאה המתוכנן בנוסף לשיעורי אמנויות השפה. השיעורים מתוכננים ומתוכננים כדי לענות על הצרכים של קוראים מתקשים. הפקולטות כוללות אנשי מקצוע מיומנים בקריאה. ניתן למצוא עדות לכך שאוריינות מוערכת בבתי ספר אלה בחומרים מעניינים ונגישים, שיטות הוראה, אמונות לגבי לימוד אוריינות, ארגון בית ספר ותרבות בית ספרית.Source by Jeff C. Palmer

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.buxnama.com All Rights Reserved