הורים, האם תרצו ילד מוצלח ומאושר? ללמד ילדים לקרוא

/
/
/
39 Views

האם יש משהו שהורה רוצה יותר מאשר אושר והצלחה עבור ילדו?

בעולם המודרני מרכיב מפתח לאושרו של ילד הוא הצלחתו בבית הספר. שום דבר לא תורם יותר להצלחה זו מאשר כישורי קריאה וכתיבה. להלן שלוש שאלות להורים רבים בנוגע ללמד את ילדם לקרוא:

  • האם הורים צריכים לתת לילדם התחלה בלימוד הקריאה? הסיכוי של ילד להצליח בבית הספר נמוך אם כישורי הקריאה שלו מפותחים בצורה גרועה. קשיים ילוו כל ליקוי קריאה שיש לילדך.
  • האם זה מספיק רק לקוות לטוב, כלומר האם זה מסוכן להמתין ולראות גישה? האם לא הגיוני לנקוט בצעדים כדי להבטיח שילדכם יוכל לקרוא ברמה המאפשרת לו או לה להתרכז בדרישות הרבות האחרות של הלימודים?
  • מהי הדרך הטובה ביותר ללמד ילדים לקרוא?

מאמר זה עוסק בשאלה האחרונה. באופן מעניין ובלתי צפוי, יש ויכוח סוער לפעמים בשאלה איזו משתי גישות ללמד ילד לקרוא עדיפה: פוניקה פסוקים שפה שלמה.

פוניקה התומכים מאמינים שהדרך הטובה ביותר ללמד ילדים לקרוא היא לתת להם את המיומנות 'להשמיע' מילה כתובה ובכך לזהות אותה. הם רואים את שלוש האותיות במילה, חתול, הם יודעים את הצליל שמשמיעה כל אות וכך יכולים לגלות, על ידי שרשור הצלילים שזוהי מילה שהם מכירים.

שפה שלמה קשה יותר לתאר. בבסיסו, הוא מתמקד במשמעות: יצירת משמעות בעת קריאה; להביע משמעות בעת הכתיבה. היא דוגלת באהבת ספרים, משתמשת ב'קריאה מודרכת' ומעודדת 'קריאה בקול' קבוצתית.

למרבה המזל הוויכוח פחות סוער ממה שהיה פעם ורק מעטים יושבים במחנה זה או אחר. הפשרה המתחשבת ביותר היא מיזוג מסוים של שתי השיטות: 'פוניקה בתוך שפה שלמה'.

הרבה לפני כל ויכוח על פוניקה – שפה שלמה, הורים ומורים השתמשו בטכניקה עדינה ופשוטה כדי ללמד ילדים לקרוא. זה עדיין תקף ואפילו משלב באלגנטיות פוניקה ושפה שלמה. הטכניקה הזו היא פשוט לקרוא בקול לילדכם תוך הצבעה על כל מילה. נִפלָא. אבל, יש לזה שני חסרונות:

  • עלות זמן משמעותית, בעיה עבור הורים עסוקים
  • זה לא מנצל את הסקרנות הטבעית, האנרגיה והרצון הבוער של ילדך ללמוד

האינטרנט להצלה. כעת, ישנן מערכות מבוססות אינטרנט שעוזרות אפילו לילדים צעירים מאוד ללמוד לקרוא בעצמם. בהכרח, כל מערכת מבוססת מחשב חייבת להתמקד בהוראה מבוססת פוניקה מכיוון שהוראת שפה שלמה דורשת מאדם סבלני ואכפתי להקנות משמעות ולהעביר את חדוות הקריאה.

לכן, בין אם תבחרו בסיוע ממוחשב מבוסס אינטרנט שיעזור לילדכם ללמוד לקרוא ובין אם לאו, עדיין יש מקום, אפילו בעולם המודרני, עבורכם, כהורים, לתרום, בדרך הישנה: קריאה תוך כדי. מצביע על מילים ומשתף משמעות ושמחה, על החלק המרגש והמכריע הזה בהתפתחות ילדכם.Source by Steve Steinitz

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.buxnama.com All Rights Reserved