דאגות בריפוי דיבור – עשה ואל תעשה לגננות

/
/
/
25 Views

נראה שבכל שנה יש יותר ויותר ילדים בריפוי דיבור לפני הגן. הורים רגישים יתר על המידה לאופן שבו ילדיהם מדברים ועד כמה "טוב" הם משווים בבעיות דיבור לילדים אחרים שהם מכירים באותו גיל.

כמורים, עלינו להזכיר להם שכמו בתחומי התפתחות אחרים, כל ילד מתקדם בדיבור ובשפתו בקצב שונה. נהוג מאוד לומר "אוטאי" במקום "בסדר" או "טפלון" במקום "טלפון" בגיל הגן. ילדים רבים בני שלוש יגידו "Him good to beach". זה עשוי להתקדם ל"הוא הולך לחוף" או "הוא טוב לחוף." שימוש נכון בכינויים (אישיים וראויים) וכן בזמני פעלים הם חלק מהדיבור והצמיחה וההתפתחות של השפה בגיל הרך. זה כשדפוס שימוש שניתן לראות אותו מחוץ לנורמה ההתפתחותית בדיבור או בשפתם, צריך להרים דגל אדום על ידי המורים.

כמורים, אנחנו נקראים על ידי ההורים לענות על כמה שאלות שלא ניתן לענות עליהן בקלות. כששואלים אותנו אם אנחנו חושבים שלילד שלהם יש בעיית דיבור או בעיית שפה, אנחנו צריכים להיות זהירים מאוד לגבי איך אנחנו עונים. אם נענה בחיוב, זה עתה סימנו את הילד הזה וההורה מניח שאנחנו צודקים כי אנחנו, אחרי הכל, המומחיות כשמדובר בילדים.

עכשיו, אל תאבד את זה בהצהרה הבאה שלי, היא בוטה אבל נכונה: אנחנו צריכים לזכור שאנחנו לא המומחים בדיבור ושפה (אלא אם כן, כמובן, יש לך תואר בפתולוגיה של דיבור ושפה!). אסור לנו לספר להורים שאנו מרגישים שלילדם יש בעיה בדיבור או בעיית שפה. ברגע שאנחנו אומרים שלהורה הילד שלו "אובחן על ידי מומחה".

בעיית דיבור מתייחסת לבעיה בהפקת צלילים. הפרעת שפה מתייחסת לקושי בהבנה או בחיבור מילים כדי להעביר מחשבות או רעיונות.

הבעיה של הילד, פעמים רבות, אינה רק הפרעת דיבור או שפה. לילד יכול להיות אחד מתוך מספר רב של דברים אחרים שמשפיעים עליו והבעיות שאתה רואה בדיבור ובשפתו עשויות להיות למעשה סימפטום לבעיה אחרת זו.

לילד עם בעיות דיבור עשויה להיות בעיית שמיעה או אוזן פנימית שעדיין לא זוהתה. ייתכן שלילד עם בעיות שפה יש בעיות אינטגרציה חושית/חושית או שהוא פשוט מדבר בשפה אחרת בבית וה"בעיה" שלו היא לימוד שפה חדשה.

כמורות לגיל הרך, יש לנו הכשרה וניסיון שמאפשרים לנו לדעת מתי נראה שילדים לא מתפתחים בשלבים האופייניים. התפקיד שלנו הוא לדעת מהן הנורמות ההתפתחותיות לרכישת דיבור ושפה (כמו גם תחומי צמיחה והתפתחות אחרים) לגילאי הילדים שאנו מטפלים בהם.

הצעדים הטובים והמתאימים ביותר שאנו יכולים לנקוט כדי להיות בטוחים שאנו מטפלים בבעיות התפתחותיות בצורה מקצועית ובמגבלות ההדרכה הם:

1. הישאר מעודכן באימוני צמיחה והתפתחות.

צור קשר עם פתולוג דיבור/שפה מקומי כדי לקבוע הדרכה בסיסית על מה לחפש בכל הנוגע לנורמות התפתחותיות ודגלים אדומים.

2. התבוננו והקליטו…..לעתים קרובות!

יש לבלות חלק מהיום שלנו בהקלטת תצפיות על ילדים בתוכניות שלנו. אם אתה או הורה מודאגים מהתפתחות הדיבור או השפה של ילד, הקלט שיחות. רשום בדיוק מה הילד אומר. עשה זאת במשך תקופה מסוימת ולאחר מכן בדוק את התוצאות שלך. האם יש תבניות נפוצות (למשל של החלפות צליל- הילד מחליף את צליל "ch" בצליל "t").

לאחר שבדקת את התצפיות שלך, הסתכל על הציפיות ההתפתחותיות של אותו גיל. האם מה שאתה רואה נפוץ עבור קבוצת גיל זו?

3. כאשר יש ספק-שאלו מומחה בתחום. אנו מומחים בגדילה והתפתחות טיפוסית של ילדים. לאחר שקבעתם שדפוס דיבור או שפה עם ילד נראה מחוץ לנורמה, בקשו ממומחה לדעתו האם להפנות משפחה זו להערכה מקצועית או לא.

4. כאשר משוחחים עם הורים על חששות בנוגע להתפתחות ילדם, אל תציגו את עצמכם כמומחה בתחום זה (שוב, אנחנו לא מרפאות תקשורת, מרפאות בעיסוק וכו').

יידעו את ההורים שבהתבסס על הכשרתכם וניסיונכם, אתם מרגישים שמומלץ לקבל חוות דעת מהרופא או המומחה של ילדם לגבי ________ (מלאו את החסר: דיבור, שליטה מוטורית וכו'. ).

הזכירו להורים שכל הילדים גדלים ומתפתחים בקצב שונה ויכול להיות חלון של שישה עד שמונה חודשים לכל קבוצת גיל. תן את הדאגה שלך בכך שתודיע להם מה אתה, כאיש מקצוע מיומן בגדילת והתפתחות ילדים, היית מצפה לראות ילדים בגיל זה עושים ביחס לתחום הדאגה שלך. הציעו להם סיכום כתוב של התצפיות שלכם. (לא עותק של דוחות התצפית שלך מכל יום, אלא סיכום מודפס "מחליף את צליל "ch" בצליל "t" באופן עקבי").Source by Cheryl Hatch

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.buxnama.com All Rights Reserved