ארבעת הסוגים הנפוצים של סגנונות הורות

/
/
/
18 Views

ישנם ארבעה סוגים שונים של סגנונות הורות אשר בדרך כלל מזוהים על ידי מומחית בשם דיאנה באומרינד בתחום ההורות. סגנונות אלו ידועים כהורות סמכותית, הורות מתירנית, הורות מזניחה והורות סמכותית. ישנם הבדלים חשובים בין כל אחד מהסגנונות הללו, ויש סגנון אחד שהוא טוב משמעותית משלושה האחרים. על מנת להבין איזה סוג הוא סגנון ההורות הטוב ביותר; עם זאת, עלינו לסקור את כולם תחילה.

אחד מסוגי סגנונות ההורות הוא הסגנון האוטוריטרי של ההורות. סגנון זה מאופיין בציפיות גבוהות של ציות והתאמה לכללים ולהנחיות ההורים. הבעיה בהורות סמכותית היא שהחוקים וההנחיות ההוריות משתנים לעתים קרובות כאשר ההורה מתחשק לשנות אותם, כך שהילד לעולם לא יודע באמת מה צפוי. אפשר לתאר את המצב כלא הוגן ומאיים. ילדים רבים שגדלו על ידי הורים אוטוריטריים חיים במצב מתמיד של פחד. הם נוטים להפגין פחות ביטחון עצמי ומסוגרים מבחינה חברתית. חלק מהילדים עלולים גם למרוד על ידי התרסה גלויה מול ההורים על ידי עזיבה של הבית בגיל צעיר יותר, השתתפות בסמים, אלכוהול והתנהגות מינית בגיל צעיר בהרבה, היכרויות או נישואים עם בן זוג שהם יודעים שהוריהם יסתייגו ממנו, ולעתים קרובות עלולים להיות מנוכרים מהוריהם במהלך הבגרות.

השני מבין ארבעת סוגי סגנונות ההורות הוא הורות מתירנית. סגנון זה מאופיין בדרך כלל במערכת יחסים חמה ואוהבת בין הורה לילד, אך לוקה בציפיות נמוכות מהתנהגות. במילים אחרות, ההורה המתירני חושש בדרך כלל להעמיד דרישות מהילד הרבה פחות להחזיק אותו בכל תקן. סוג זה של הורים פשוט רוצה שהילד יאהב אותם בסופו של יום ויעשה כל מה שהילד יבקש לעשות. ילדים שגדלו על ידי הורים מתירניים מדי נוטים לסבול מחוסר מיקוד, חוסר בגרות ובעיות בוויסות רגשי. הילדים אינם יכולים לשלוט בדחפים שלהם ואינם מקבלים את האחריות על מעשיהם. כאשר הוא בצרות, הילד פשוט יאשים מישהו אחר גם אם זו הייתה אשמתו. הם נוטים לחיות ולהישאר קרוב למקום בו גדלו, עדיין תלויים, בבגרות המוקדמת.

הורות מזניחה היא עוד אחד מסוגי סגנונות ההורות. סגנון זה מתואר בצורה הטובה ביותר כצעד מעבר להורות מתירנית. ההורה המזניח עשוי לספק מזון ומחסה, אך בדרך כלל אינו מעורב רגשית בחייו של הילד. דוגמה טובה לכך תהיה הורים שלעולם לא שואלים את ילדם שאלות על היום שלהם, חבריהם או החינוך שלהם. לילד מוזנח עשויות להיות בעיות רציניות שמתרחשות מחוץ לבית, אבל ההורה המזניח לעולם אינו מודע להן עד שמשהו שעלול להיות טרגי מתרחש. פעמים רבות ילדים יגדלו לחוש טינה כלפי הוריהם על כך שהם מזניחים ולעתים קרובות עלולים להיות מנוכרים מהם לבגרות.

האחרון מבין סוגי סגנונות ההורות, ובהחלט זה שנחשב לאידיאלי, הוא הורות סמכותית. סוג זה של הורים מחזיק בציפיות גבוהות מהתנהגות הילד תוך שהוא מאפשר לילד לדבר על הציפיות הללו. הכללים וההנחיות של ההורים שנכפים על הילד הינם הוגנים ובאים לידי ביטוי ברור. ההורה הסמכותי מלמד את הילד על סיבה ותוצאה, קבלת החלטות וספיקות עצמית. הורים סמכותיים מגדלים ילדים מצליחים, מתבטאים, שמחים עם עצמם ונדיבים עם אחרים. זה מביא לכך שהם מוצאים חן ומכובדים על ידי בני גילם ומאפשר להם להיות מבוגרים מנומסים באופן כללי.

הורים צריכים לשאוף לגדל את ילדיהם בסגנון סמכותי של הורות.Source by Jason Kaminski

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.buxnama.com All Rights Reserved